Papildoma informacija.

Aplinkybės, kurios sukėlė Jūsų nemokumą. Tai reiškia, kad turite detaliai nurodyti, kada ir kodėl atsirado Jūsų skolos, kaip stengėtės, jog jų nebūtų ir pan.

Jūsų kreditoriai ir kiekvienos skolos dydis.

Jūsų gaunamos pajamos (įskaitant visas išmokas).

Jūsų skolininkai.

Jums reikalingų būtinųjų poreikių detalizavimas (plačiau apie būtinuosius poreikius skaitykite čia.

Jūsų turimas turtas (kilnojamas, nekilnojamas, lėšos banko sąskaitose ir pan.).

Jūsų sudarytų ilgalaikių sutarčių sąrašas.

Jūsų išlaikomų asmenų duomenys.

Kada ir kaip informavote kreditorius apie ketinimą išsikelti fizinio asmens bankroto bylą.

Informacija apie Jūsų sudarytus sandorius, kurie galėjo pažeisti kreditorių interesus.

Informacija apie Jūsų priklausomybes.

Informacija apie Jūsų teistumą.

Informacija apie šiuo metu vykstančias bylas, kurių šalimi esate.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. buvo padarytos esminės Fizinių asmenų bankroto įstatymo pataisos, susijusios su fizinių asmenų skolų nurašymu, apie kurias tiek žiniasklaidoje, tiek teismų praktikoje buvo nutylima. Vis dėlto neabejotinai, šios pataisos, kol bus galiojančios ir nepanaikintos, turės esminės įtakos fizinių asmenų bankroto byloms, ypač skolų nurašymui.

Didžiausią įtaką fizinių asmenų bankroto bylų nagrinėjimui ir procedūrai turi pakeistas Fizinių asmenų bankroto įstatymo 29 straipsnis „Kreditorių reikalavimų tenkinimas“. Šis straipsnis praktiškai buvo keičiamas dviem blokais.

Nauja Fizinių asmenų bankroto įstatymo redakcija ši 29 straipsnio dalis buvo iš esmės pakeista, nurodant, jog pasibaigus bankroto bylai nėra nurašomi tik šie reikalavimai:

1. dėl lėšų vaikui (įvaikiui) išlaikyti (alimentų);

2. reikalavimai, kurie kyla iš fizinio asmens pareigos sumokėti valstybei baudas, paskirtas už fizinio asmens padarytus administracinius nusižengimus (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas) arba nusikalstamas veikas (Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas).

Tai labai reta situacija ir būna tik tuomet, kai sutuoktiniai turi pasirašę iki/ povedybinę sutartį, kuria jų turtas ir įsipareigojimai yra padalinti, arba skolos yra atsiradusios dar iki santuokos sudarymo. Priešingu atveju, bet kokie įsipareigojimai: ar tai būtų imama paskola kito sutuoktinio verslui, ar lizinguojamas automobilis, – atsiradę santuokos metu, yra bendri. Labai gaila, kad visuomenėje vis dar manoma, jog skolingas liks tik tas iš sutuoktinių, kuris uždėjo parašą skolindamasis pinigų. Turime labai liūdnų pavyzdžių, kai daugybę skolų turintis sutuoktinis dingsta lyg į vandenį, o į dirbantį likusį sutuoktinį atsigręžia antstoliai, nors apie skolas šis žmogus net nenutuokė.

Kai baigiasi trejus metus trunkantis bankroto procesas, t. y. kai yra įgyvendintas mokumo atkūrimo planas, teismas nurašo visas likusias nepadengtas skolas, ir šis teismo sprendimas įsiteisėja, žmogui nuo pečių yra nuimama milžiniška psichologinė ir finansinė našta. Jokių apribojimų tokiam žmogui nėra – jis vėl drąsiai gali įgyvendinti savo verslo idėjas, keliauti, kreiptis dėl paskolos gavimo, sudaryti visas įmanomas sutartis dėl lizingo, ryšio paslaugų ir pan. Ar jam lengva gyventi? Manome, kad lengviau nei bet kuriam kitam žmogui, kuris neturėjo tiek karčios patirties ir neturėjo galimybių iš jos pasimokyti.

Povilas Mažeika

Mindaugas Urbutis

Gaukite asmeninę konsultaciją.